Turystyczne Niedziele: Góra Kamieńska / Giganty Mocy

2021-07-25 - 2021-07-25

Turystyczne Niedziele: Góra Kamieńska / Giganty Mocy

Interaktywne Muzeum PGE Giganty Mocy

Celem wycieczki jest odwiedzenie okolic KWB w Bełchatowie oraz powstałej w wyniku jej prac Góry Kamieńskiej. Podstawowym założeniem jest pokazanie wspaniałego przykładu na rekultywację obszarów poprzemysłowych. Sztucznie usypana Góra powstała jako zwałowisko zewnętrzne kopalni, jest dziś zalesiona i służy celom rekreacyjnym jako jedyny ośrodek uprawiania sportów zimowych w regionie, ale także jako tor kartingowy, saneczkowy, rowerowy. Na szczycie Góry Kamieńskiej znajduje się Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk, będąca źródłem energii odnawialnej.

Uczestniczy dowiedzą się także, iż KWB Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Prace górnicze, które prowadzone są na wielka skalę, naruszają oczywiście pewien układ hydrograficzny na tym terenie. Wyjaśnienie zaistniałych zależności jest jednym z istotniejszych założeń wycieczki. Warto także wspomnieć, iż po zakończeniu pracy kopalni w 2038 roku ma na tym terenie powstać rekreacyjny zbiornik wodny.

Uczestnicy projektu odwiedzą także pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii – PGE Giganty Mocy w Bełchatowie, gdzie prześledzą drogę od węgla do powstania energii elektrycznej.

Orientacyjny plan dnia:

8.00 – 9.10 – odjazd ze stacji Łódź Fabryczna i przejazd do Kamieńska

  • trasa wycieczki: powstała w wyniku prac kopalni Góra Kamieńska (punkt widokowy – taras w Żłobnicy i Kleszczowie) jako przykład na rekultywację obszarów poprzemysłowych / przejazd autokarem do Bełchatowa oraz wizyta w pierwszym w Polsce muzeum o węglu i energii – PGE Giganty Mocy w Bełchatowie, gdzie uczestnicy prześledzą drogę od węgla do energii elektrycznej. W trakcie wycieczki przewidziana jest przerwa i konkurs ekologiczny.

16.00 – 17.01 – powrót do Łodzi

 Wyjazd i powrót – dworzec Łódź Fabryczna. Prowiant własny.

logotypy